Äppelbrygd Varm & kall
Resultat

Äppelbrygd Varm & kall

Kiviks Musteris Äppelbrygd Varm & Kall har fått en ny kostym och i samband med detta lanseras äppelbrygden även i matbutiker runt om i landet. Vi har gett 300 testpiloter möjligheten att prova och tycka till om Äppelbrygd Varm & Kall 2,2 vol%. Efter smaktestet svarar 87 % av 256 testpiloter att de skulle rekommendera drycken till en vän.

Hälsning från Kiviks Musteri

Vår Äppelbrygd Varm & Kall 2,2 vol% är ett härligt svenskt äppelvin, kryddat med kanel och vanilj. En mustig dryck, som förr i tiden värmde äppelodlare medan de plockade äpplen i höstrusket eller höll skördefest. Den designförändring som nu är gjord är tänkt att knyta produkten närmare produktens ursprung. Vi ser fram emot dina åsikter om både förpackning och smak.
  • Nytt utseende
  • Kryddat med kanel och vanilj
  • Kan drickas såväl varm som kall

Om testet

  • Tillverkare Kiviks Musteri
  • Testpiloter sökes 300
  • Antal som ansökt 8405

Uppdraget var att testa, tycka till och dela upplevelser via Smartsons blogg och sociala medier samt besvara ett utvärderingsformulär. Under testet bedömdes smak och förpackning. Produkten skickades hem till testpiloternas adress. Man var tvungen att vara minst 25 år för att delta i detta test. 

Testet genomförs av Smartson utan kostnad för testpiloterna. Via Smartson får du testa nya produkter och dela dina genuina upplevelser med andra. Besök oss gärna på smartson.se. Smartson grundades i Stockholm år 2000.