Z-906_front shadow

Test - Logitech Z906

Små högtalare med kraft

110811 | Logitech släpper en uppföljare till den gamla trotjänaren Z-5500. Z-906 är ett surroundsystem som du kan ha till datorn och den spelar högt nog.

Logitech Z-906_betyg

Logitech Z-906 består av fem tillsynes identiskt små högtalare och en förhållandevis gigantisk bashögtalare. Systemet har dessutom en väldigt behändig konsol som innehåller styrsystemet. De olika komponenterna känns gedigna och ser ut att hålla för det mesta. Kablarna utgår alla från bashögtalaren.

Logitech Z906_1

Var är hdmi-ingången?
För att koppla in systemet till datorn medföljer en smidig kabel som gör att man kan koppla in systemet direkt till moderna moderkorts surround utgångar. Tyvärr finns ingen hdmi-ingång vilket gör att det känns lite som att Logitech inte hängt med i tiden. Detta kan göra det lite svårare att koppla in systemet till exempelvis en dvd/blu-ray spelare eller en TV.
Högtalarna är ganska små, cirka två decimeter höga och en  decimeter bred. Alla högtalare har en gänga så man enkelt kan fästa dem där man så vill, fästen medföljer dock ej. Högtalarna har vanliga klämfästen för högtalar kablarna och de medföljande kablarna räcker ganska långt. Men för större rum och när man vill dölja kabeln längs vägen eller liknande får man nog räkna med att köpa ny kabel för de bakre högtalarna åtminstone.

Logitech Z906_3

Stor men stilfull konsol
Konsolen är ganska stor men stilfull så den passar bra på skrivbordet eller i TV-bänken. På konsolen kan du välja ingång, avkodning och justera högtalarna. Högtalarjustering görs för varje del för sig, alltså främre högtalare, bakre högtalare, center samt bashögtalare. Dock går det inte ställa in varje individuell högtalare som på dyrare hemmabioinriktade system. En liten petitess är att man inte kan hoppa inom de olika valen i kategorierna som man vill utan man måste istället gå igenom ingång 3,4,5 och AUX för att komma från ingång 2 till 1. Till konsolen medföljer även en fjärrkontroll. Dock finns det en sak man missat när man vänder sig till datoranvändare och det är en hörlursutgång direkt på konsolen, detta komplement hade varit underbart på kvällskvisten när man inte vill störa omgivningen. Dessutom hade en mikrofoningång varit ett plus. 

Logitech Z906_2

Väck grannarna
Nu till det väsentliga, alltså hur den låter. När man packar upp lådan blir man lite skeptisk till de små högtalarna. Men systemet pumpar ut 500 W och direkt märker man att det är ett system som man kan väcka grannarna med. Det går att spela väldigt högt med systemet och jag vågade aldrig gå över 66 % av rädsla för min egen hörsel. Direkt ur lådan är basen lite överdriven jämfört med de andra delarna, men några snabba knapptryckningar och hjulsnurrande på konsolen och den är mer balanserad. Givetvis är ljudet inte lika högupplöst och detaljerat som man får med påkostade högtalare för runt 3000 kronor. Ändå tycker får man väldigt mycket för pengarna och till datorn räcker det här systemet mycket väl.

Så gjorde vi
Produkten har använts under tio dagar och har varit kopplad till en dator via medföljande sladdar för surround ut från de vanliga utgångarna på en dator. De har sedan testats med alla möjliga ljudmedier man kan hitta på en dator som högupplöst film till datorspel.

Produktfakta
Total uteffekt: 500 W
Bashögtalare: Aktiv, 165 W
Satelliter: 5x67 W
Dekoder: Doldy digital 5.1, DTS, 3D stereo (THX certifierad)
Analoga ingångar: Sex kanals (3x3,5 mm), stereo RCA phono, 3,5 mm stereo
Digitala ingångar: 2 x optisk, 1 x koaxial

Smartson kommer inte att delta i diskussionen då den är avsedd för våra besökare. Tänk på att din kommentar håller sig till ämnet, inte väcker anstöt samt har en respektfull ton. Du förbinder dig också att följa våra regler för kommentarer.